Gastrointestinální Potíže
Ľudský tráviaci trakt je veľmi zložitý systém, ktorý začína v ústnej dutine, pokračuje hltanom, pažerákom, žalúdkom, tenkým a hrubým črevom a končí konečníkom. Je dlhý takmer osem metrov a vo svojom priebehu sa člení, krúti a rôzne rozširuje. K tráviacemu ústrojenstvu patria aj žľazy, teda slinné žľazy, pankreas a pečeň, ktoré produkujú dôležité látky potrebné na správne chemické spracovanie skonzumovanej potravy.
Tráviaci trakt nám umožňuje potravu prijať, mechanicky a chemicky ju rozložiť na menšie vstrebateľné látky, následne ich vstrebať z čreva, prípadne aj zo žalúdka, do nášho tela a naopak z tela vylúčiť odpadové a nestráviteľné látky. Pečeň a pankreas zaisťujú ešte ďalšie špecifické a zložité funkcie, ktoré sú dôležité pre správne fungovanie nášho tela.
Vzhľadom na svoju veľkosť a zložitosť môže byť tráviaci trakt postihnutý celým radom najrôznejších porúch a ochorení. Ochorenie tráviaceho traktu môžeme rozdeliť do dvoch veľkých skupín, na funkčné a organické. Organické choroby spôsobuje skutočná porucha štruktúry alebo funkcie orgánov tráviaceho traktu, ktorú dokáže lekár odhaliť na základe vyšetrenia. Medzi organické ochorenia tráviaceho traktu môžeme zaradiť chronické zápaly čriev, napr. Crohnovu chorobu alebo ulceróznu kolitídu, vredové alebo nádorové ochorenia. U funkčných ochorení môžu byť vykonané vyšetrenia normálne a lekári sa tak nepodarí presnú príčinu choroby odhaliť, napriek tomu, že nás trápia objektívne problémy. Typickým príkladom funkčného ochorenia tráviaceho traktu je napríklad takzvaný dráždivý črevo.
Na ochorenie tráviaceho traktu nás môžu upozorniť časté zažívacie ťažkosti ako je nadúvanie, plynatosť, bolesti brucha, hnačka alebo zápcha, ale môže sa objaviť aj krv v stolici, predovšetkým pri zápaloch a nádorových ochoreniach. Tieto problémy rozhodne nepodceňujme a poraďme sa o nich s naším ošetrujúcim lekárom, môžu byť totiž signálom závažných ochorení, ktoré treba včas rozpoznať a začať ich čo najskôr liečiť.
Problémy s tráviacim traktom od pažeráka až po konečník riešia veľký lekársky odbor, ktorý sa nazýva gastroenterológia.
Prevencia ochorení tráviaceho traktu
Dôležitým preventívnym opatrením je dodržiavanie zásad racionálnej výživy a zdravého životného štýlu. Dbajme preto na kvalitnú, vyváženú stravu a dostatočný príjem tekutín, pravidelne sa hýbme, nezabúdajme na dostatok spánku a snažme sa vyhýbať stresu. Nefajčite a obmedzme alkohol. Mali by sme tiež vedieť, že niektoré voľnopredajné lieky, napr. lieky proti bolesti tzv. nesteroidné protizápalové lieky, môžu náš tráviaci trakt významne poškodzovať. Poraďme sa teda radšej s lekárom alebo lekárnikom, než začneme užívať akékoľvek lieky, ktoré si kupujeme sami bez predpisu či odporúčania lekára v lekárni. A samozrejme nezabúdajme na pravidelné preventívne kontroly u svojho praktického lekára či špecialistu.
Liečba ochorení tráviaceho traktu
Liečba ochorení tráviaceho traktu sa bude líšiť v závislosti od konkrétnej choroby. Podľa charakteru choroby môže terapia zahŕňať podávanie liekov, operačné zákroky, ale aj ďalšie terapeutické postupy, ako sú napríklad rehabilitácia či akupunktúra. Dôležitou súčasťou liečby môže byť aj psychoterapia.
Úplne kľúčová ale je úprava našej stravy a životného štýlu. Diétne opatrenia sú dôležité najmä pri hnačke a zápche, pri zvracaní, vredovej chorobe, nedostatočnom vstrebaní jednotlivých zložiek potravy či pri črevných zápaloch. Úprava zloženia stravy sa bude líšiť podľa konkrétneho ochorenia alebo poruchy. Tri hlavné zásady pri ochorení tráviaceho traktu sú všeobecne platné:
- častejší príjem malého množstva potravy a vyhýbanie sa veľkým porciám
- obmedzenie nadúvavých potravín, najmä niektorých druhov zeleniny a strukovín
- obmedzenie tuku
Závažným problémom pri ochorení tráviaceho traktu býva znížený príjem a predovšetkým menšie využitie niektorých živín a ďalších pre naše telo nevyhnutných látok, ktoré sa v tráviacom trakte spracovávajú a vstrebávajú, čo môže viesť k malnutrici, teda nedostatku živín, vitamínov, minerálnych látok a energie. Bežná strava nám tak nemusí stačiť a lekár nám môže odporučiť či predpísať špeciálnu tzv. enterálnu výživu, či už na popíjanie (sipping) alebo na podávanie priamo do žalúdka alebo do čreva. Vhodný jedálniček by nám mal pomôcť zostaviť nutričný terapeut na základe odporúčania lekára.